CFT Academy

Naštartuj svoj futbalový sen.

Katarína Chovancová trénerka CFT Benecol Košice

Oct 012018

undefined

 CFT Academy som našla náhodou na facebooku. Existuje veľa stránok s futbalovou tematikou, ale stránka CFT Academy ma zaujala omnoho viac a tak som začala CFT sledovať pravidelne.

Pamätáte si na moment, kedy ste sa rozhodli, že budete pôsobiť v CFT Academy?

Oslovil ma Daniel Štuller s tým, že chystajú rozšíriť pôsobenie aj v Košiciach a okolí. Opýtal sa ma, či by som s nimi nechcela spolupracovať, (keďže som v tom čase po aktívnej futbalovej činnosti viedla futbalový krúžok na ZŠ s MŠ v Čečejovciach). Pomaly sa to začalo aj realizovať. Za ten čas som absolvovala spoločne s trénermi CFT školenie Coerver Coaching, neskôr mi napísal aj Erik Makó, či by som sa nechcela zúčastniť TOP TEAM tréningu dievčat v Prahe. Po týchto udalostiach som si bola istá, že ani moje zranenie v minulosti mi nezabráni vzdať sa futbalu a to najmä v spoločnosti týchto skvelých ľudí, ktorí podporujú všetky deti bez rozdielu a majú spoločnú filozofiu trénovania. Potom sme si už dohodli tréningy v CFT FA Benecol Košice a išlo to.

Čím Vás filozofia CFT Academy zaujala?

Páči sa mi najmä to, že chceme vychovať rozdielových hráčov a hráčky. Teda hráčov, ktorí sa nebudú báť na ihrisku robiť vlastné rozhodnutia. Ešte stále je vo zvyku diktovať deťom, čo majú robiť počas zápasu a čo nie, no tréner by mal vysvetliť všetky možné spôsoby riešenia jednotlivých situácii, naučiť a postupne zdokonaľovať individuálne činnosti počas tréningového procesu a v zápase nechať deti rozhodovať samé. Nie je to ľahké, vyžaduje to určitú dávku trpezlivosti zo strany trénera, ale aj rodiča. Aj z tohto dôvodu oceňujem, že základným pilierom akadémie je vzdelávanie trénerov. Práve počas mnohých školení máme aj možnosť spoločne prísť na to, akým spôsobom a čo najúčinnejšie pracovať s deťmi počas tréningov. Vždy sa teším na ďalšie školenia. Ja mám aj to šťastie, že mám skvelých kolegov, s ktorými si podľa možností navzájom pomáhame a podporujeme. Veľmi sa mi páčia aj iné spoločenské akcie v rámci CFT. Myslím, že tieto spoločné stretnutia dodávajú úžasnú energiu a elán do ďalšej práce.


Ako vnímate príležitosti, ktoré CFT Academy ponúka mladým futbalistkám a futbalistom?

Páči sa mi prepracovanosť všetkých činností a aktivít akadémie, ktoré vytvárajú skvelé príležitosti pre deti a jednoznačne spĺňajú hlavné ciele akadémie. Najmä interná ACADEMYniliga, pretože takto sa stretnú skoro všetky centrá. Je to skvelá vec, pretože dnešné deti už žiaľ netrávia toľko času na ihriskách, tak ako to bolo za mojich čias. Istým spôsobom je tak nahradený pouličný futbal a deti naberajú mnoho herných skúseností. Isteže, futbal sa hrá na góly, avšak od 6 do 12 rokov je dôležité zdokonaľovanie individuálnych zručností. Vidím, že to prináša svoje ovocie, pretože futbalisti a najmä futbalistky z CFT sa postupne, na iných veľkých turnajoch nielen umiestňujú na popredných miestach, ale predovšetkým dokážu hrať krásny sebavedomý futbal primeraný ku ich veku, čo je dôležité pre ich budúci rast. To, že CFT ponúka našim chlapcom a dievčatám vynikajúce príležitosti a podmienky vo všetkých smeroch sa mi potvrdilo aj na zraze výberu východného Slovenska dievčat do 14 rokov, najmä čo sa týka techniky a koordinácie. Odvtedy našim starším hráčkam a hráčom zdôrazňujem, nech si hru užívajú, učia sa, zdokonaľujú sa, pretože raz príde deň, kedy budú chcieť hrať za najlepšie kluby, alebo reprezentovať Slovensko a vtedy bude trénerov omnoho viac zaujímať ich momentálny stav - zvládanie herných situácii, celkový herný prejav, než to, koľko zápasov vyhrali ako deti, koľko medailí majú doma a pod. Sila príde aj vekom, avšak technika sa v staršom veku už doháňa ťažšie, keďže v ligových súťažiach rozhodujú góly. Nehovoriac o spomínaných koordinačných schopnostiach, pohybu bez lopty. Keď sme na zraze vyberávali hráčky, po detailnejšom hodnotení bolo viac než jasné, čo všetko môže spôsobiť nedostatočná koordinácia. Tým že v rámci CFT sa zakladajú športové triedy na základných školách, deti z CFT majú lepšie možnosti zlepšiť správnu koordináciu okrem tréningov aj na hodinách športovej prípravy, čo v staršom veku výrazne prispieva hernému prejavu.

Čím Vás napĺňa práca s deťmi?

Deti sú naša budúcnosť, a šport je skvelým prostriedkom pre formovanie osobnosti. Práve pri práci s deťmi je najkrajšie, že im odovzdávate vlastné športové skúsenosti, niekedy s nimi doslova žijete. Aj keď u najmenších je príprava tréningu náročnejšia (pri väčšom počte detí najmä organizačne), je úžasné, keď vidíte, ako sa deti nevedia dočkať ďalšieho tréningu a s radosťou robia pokroky, pretože snažíme sa ich viesť, učiť zábavnou formou. Deti v tomto veku sú naozaj úprimné a my tréneri sme pre nich vzormi vo všetkom. Pri starších deťoch ma baví vysvetľovať kľučky detailnejšie a celkovo robiť intenzívnejšie tréningové jednotky. Je to skvelý pocit vidieť, ako počas zápasu dokážu prekonať samých seba a namiesto odkopávania lopty sa neboja skúšať aj zložitejšie kľučky a nadviazať ďalšiu činnosť. Samozrejme, väčšina vecí záleží predovšetkým od prístupu dieťaťa, avšak snažím sa zlepšovať každým tréningom, vymýšľať rôzne cvičenia, aby bola dodržaná koncepcia a aby som futbalistom, futbalistkám mohla ponúknuť a odovzdať oveľa viac. Pretože tak, ako nie každý skvelý žiak, môže byť skvelým učiteľom, podobne nie každý skvelý športovec môže byť skvelým trénerom.

Ktorý zážitok sa Vám v spojitosti s CFT Academy nikdy nevymaže z pamäte?

Pre mňa je obrovským zážitkom už aj to, keď vidím veľké ihrisko preplnené loptami a deťmi, ktoré majú úsmev na tvári. Najväčšiu radosť a zážitky mám z akcii CFT, ktoré podporujú dievčenský futbal. Rôzne kempy, festivaly v spolupráci so SFZ, alebo celkovo aj turnaje, na ktorých sa zúčastníme. Keď trénujem, alebo vidím hrať dievčatá, vždy si spomeniem na moje začiatky v chlapčenskom tíme v Čečejovciach, kedy ,,dievčatá a futbal“ nedával zmysel 😊, na krásne obdobia už v dievčenskom klube Olympia Košice, ktorý žiaľ zanikol aj z dôvodu nepriaznivých a nedostatočných podmienok, ako aj na dlhé hodiny cestovania za tréningami do Humenného. Preto mám radosť, že vďaka týmto akciám sa vytvárajú pre dievčatá podmienky a príležitosti aj na východnom Slovensku, ktoré neskôr môžu pozitívne ovplyvniť kvalitu klubov. Konkrétnych zážitkov je viac, či už z CFT Benecol, alebo CFT Girls, no nezabudnem na atmosféru na turnaji staršej prípravky v Korni, a najmä v Užhorode. Rada spomínam aj na TOP TEAM training Girls v Prahe a na emócie počas zápasu dievčat na halovom futbalovom festivale dievčat WU12 v Trnave.

Ako najvýstižnejšie by ste definovali futbal?

Futbal je krásna hra, ktorá dokáže zoceliť človeka fyzicky, ale aj psychicky. Ide o vytrvalosť, pevnú vôľu, tvorivosť ale aj spoločenské hodnoty ako priateľstvo, nádej, pochopenie, pomoc, ktoré nám pomáhajú aj v bežnom živote. Tak ako futbal, aj život je plný úspechov a pádov. Futbal poukazuje nato, že niekedy nie len cieľ, ale najmä cesta, ktorá vedie k cieľu je dôležitejšia, pretože počas nej sa formuje osobnosť a tak je to aj v živote. Preto stále hovorím, že nie futbal má byť úplným zmyslom života, no zmysel života je oveľa krajší vďaka futbalu. A to platí pri všetkých športoch.

Čo by ste, ako tréner, chceli dosiahnuť?

Mojím cieľom je vychovať skvelých futbalistov a futbalistky - ,,hotových" hráčov, ktorí by v neskoršom veku prispeli a zveľadili úspešnosť rôznych klubov a reprezentácie. Mojim najmenším zverencom chcem prinášať najmä radosť z pohybu a postupne skúsiť všetky vekové kategórie, aj keď je to časovo náročné. Predovšetkým vychovať z nich ľudí, ktorí sa uplatnia nie len v oblasti športu, ale dokážu zvládať aj ťažšie životné situácie. Začiatky boli ťažké, preto mojím zámerom je neustále sa zlepšovať, zvyšovať trénerskú kvalifikáciu, učiť sa najmä v praxi. Možno raz v budúcnosti by mohla byť reč aj o celoslovenskej reprezentácii junioriek, ale zatiaľ tomu nechávam voľný priebeh. Zároveň, už dlhší čas sa pohrávam aj s myšlienkou o možnostiach ako pomôcť deťom, ktoré pravidelne trénujú, zlepšujú sa, no najmä z finančných dôvodov nie vždy si môžu dovoliť zúčastniť sa na kempoch, táboroch a podobných akciách.

Ktorý klub je Vaším najobľubenejším a prečo? Ktorý hráč bol/je Vašou futbalovou ikonou?

Nemám obľúbený klub. V detstve som fandila Manchestru United (možno aj kvôli Fergusonovi), neskôr to bol Real Madrid a dnes sa niekedy rada pozriem aj na Barcelonu.
Mojou najväčou futbalovou ikonou bol v detstve David Beckham. Vždy som chcela hrať a najmä ovládať priame kopy a dlhé prihrávky ako on. Neskôr si ma ,,získal" aj so svojou osobnosťou a životným štýlom. Potom som skúšala kľučky podľa Ronaldinha, Zidana a C. a Ronalda.

Akú najzaujímavejšiu knihu s futbalovou tématikou ste čítali?

Alex Ferguson - Leading (Život môj učiteľ a moje roky v klube Manchester United)
Ktorý zápas z futbalovej histórie Vám v pamäti utkvel najviac?
Zápas Slovensko - Taliansko (MS 2010)

Žiadne komenty.

Nový koment